Goji uogos: mitai ir realybė

goji uogosKoks šiandien populiariausias supermaistas pasaulyje? Turbūt būtų galima išskirti du: goji uogas ir čija (chia) sėklas. Pastarųjų populiarumas yra neabejotinai didesnis. Jos pigesnės. Jos neturi jokio skonio. Jas myli visi, nepriklausomai nuo turimų receptorių. Čija sėklos atrodytų ir universalesnės. Turi jos ir visokių svarbių omega rūgščių, ir mineralų, ir vitaminų. Ko jos tik neturi. Todėl tai ir susiveda į didesnę jų paklausą. Bet kaina turbūt vis tiek žaidžia svarbiausią vaidmenį šioje vietoje. Nepriklausomai nuo to, goji uogos populiarumu ne ką ten nusileidžia. Galbūt jos ne tokios universalios. Galbūt jos ir gerokai brangesnės (už 100 g ekologiškų goji uogų reikia pakloti kelis kartu daugiau). Bet jos turi savų privalumų. Jų aptarimas yra šio teksto tikslas.

Kokie yra teiginiai apie goji uogas? Kad goji uogos gali prailginti gyvenimą iki 100 metų. Kad jos gali išgydyti vėžį. Kad jos turi 100 kartų daugiau vitamino C nei citrinos. Kad jose yra daugiausia antioksidantų iš visų maisto produktų. Kad saugo odą. Kad padeda numesti svorio. Ir taip toliau. Ir panašiai. Kaip ir su visais tokiais teiginiais, jie gerokai perlenkia lazdą. Bet juose neabejotinai yra kruopelytė tiesos. Galbūt net ne kruopelytė – pažiūrėsime dėl šito.

Pradėkime nuo teiginio apie ilgaamžiškumą. Kokia yra pagrindinė ir dažnai cituojama legenda apie goji uogas? Kad kažkoks žmogus iš Kinijos, kuris kiekvieną dieną valgė labai daug goji uogų, gyveno apie 200 metų. Jei tai būtų tiesa, tai turbūt visi Kinijoje gyventų po daugiau nei 100 metų. Juk ten goji uogos naudojamos nuo senų senovės. Ir ne tik maistui, bet dar kaip medicininė priemonė. Bet kruopelytė tiesos šitame reikale yra tokia, kad goji uogos iš tikrųjų gali prailginti jūsų gyvenimą. Pradžiai, tai kaip ir kiekvienas maistingas produktas, ši uoga irgi yra naudinga dėl savo maistingumo. Bet šitos uogos išsiskiria dar ir tuo, kad turi daug antioksidantų ir specialių medžiagų, kurios padeda ir gyventi ilgiau ir jaustis jauniau. Ypatingai tai naudinga odai.

Panašiu principu yra goji uogomis išgydomas vėžys. Aišku, kad tai nėra vaistas nuo vėžio. Jei viskas būtų taip paprasta, tai niekas nuo vėžio nemirtų. Bet jau minėti goji uogų antioksidantai padeda apsaugoti ląsteles nuo oksidacinės pažaidos. Tai reiškia, kad laisvieji radikalai, kurių perteklius gali sukelti ir vėžį, nepakenkia organizmui taip smarkiai. Tokiu būdu organizmas yra apsaugomas nuo įvairiausių auglių. Jų rizika nepranyksta, bet ženkliai sumažėja.

Panašiai tiesos yra ir teiginiuose apie goji uogų maistingumą. Jose tikrai yra daug vitamino C ir antioksidantų. Jei sudarytume visų vaisių sąrašą pagal šitas medžiagas, tai goji uogos net atsirastų aukštose pozicijose. Bet tai tikrai nėra maistas numeris vienas pagal šitas medžiagas.

Apibendrinant: goji uogas labai maistingos ir labai naudingos, bet mitais nereikėtų tikėti. Jų nereikėtų skaityti pažodžiui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *